Sunday, June 14, 2015

KDO JE BOLAN: ZDRAVSTVO ALI VLADA?





Dimitar Anakiev
KDO JE BOLAN: ZDRAVSTVO ALI VLADA?

V včerajšnjem nagovoru na Brdu pri Kranju je predsednik vlade Cerar postavil diagnozo slovenskega zdravstva. Povedal je, da zdravstvo bolno in predpisal terapijo (1).
V terapiji ne boste našli ničesar konkretnega. Le leporečil je, obračal floskule o humanosti in enakosti za katere vsi vemo, da jih ni ter, da jih tudi z njegovo "reformo" ne bo. Kvečemu se bo neenakost še povečala. "Reforma" je namreč kodirana šifra za novo krčenje zdravstvenega proračuna. Cerar ne upa povedati, da so v zadnjih petih letih zdravstveni proračun že zmanjšali za 20% (Vprašanje pa je, kdo jim je to dovolil? Ali so vprašali sindakate v zdravstvu? Ali so o tem bile vodene javne razprave?) Ta zelo bistven podatek, o zmanjšanem zdravstvenem proračunu za celih 20% v zadnjih petih letih, bi morali imeti ves čas na umu in ga stalno porivati v ospredje, ves čas. Morali bi vprašati kolikšno dodatno krčenje sredstev za zdravstvo se predvideva po "reformi"? Ali je z 30-40% manjšim proračunom še mogoče govoriti o javnem zdravstvu v Sloveniji? Če pa bo zdravstveni proračun po "reformi" manjši samo za dodatnih 5% (skupaj 25%) potem naj to Cerar javno pove. Seveda ne bo nič povedal. Hlinil bo dobrohotnika in se mistično smehljal in pokimaval. Realno stanje bomo ugotovili čez 5-10 let, podobno kot zdaj, ko se sprašujemo, kako se je v zadnjih petih letih neopazno zmanjšal zdravstveni proračun Slovenije za kar 20% ?
Cerar na koncu nagovora le odkrije razloge za "reformo": dobrohotno pove, da denarja za zdravstvo ni. To pove kar tako in pričakuje, da bo to kar tako sprejeto. Naivnež. Verjetno meni, da je predsednik vlade plačan za to, da pove javnosti da je blagajna prazna? Ali naj mu ploskamo? Njegovo delo je namreč zagotoviti denar. Od nas, davkoplačevalcev, brez milosti pobira denar  s pomočjo armade rubežnikov in izterjevalcev. Zdaj pa kar takole dobrohotno, "ni denarja"... Če denarja res ni, potem naj najprej ukine svojo vlado (itak o vsem odloča Bruselj) potem pa zdravstvo. Zdravniki in zdravstvo so potrebni, on, g. Cerar, in ga. Milojka, pa ne vem, če sta tako zelo potrebna.
Gospod predsednik vlade je torej na Brdu pri Kranju povedal, da je nesposoben zagotoviti denar za zdravstvo, čeprav ga davkoplačevalci za to plačujemo. Obvešča nas tudi, da nas mora zaradi svoje nesposobnosti še dodatno skrajšati in skleščiti ter, da bo to dejavnost imenoval "reforma" nas pa "bolniki".
Tukaj moram g. Cerarju jasno in javno povedati sledeče: najprej, sam se ne počutim bolanega. Drugič, v slovenskem zdravstvu vidim zdrave ampak preobremenjene ženske in moške, ki težko delajo za dobro pacientov in so za to zelo skromno plačani, medtem, ko se g. Cerar in g. Junkers zabavata po belem svetu na naš račun.  Od kod Cerarju pravica do tega, da slovensko zdravstvo imenuje za "bolnika"? Jaz bi rekel prej nasprotno: slovensko zdravstvo je eden najbolj zdravih segmentov družbe, bolniki pa so tisti, ki nam neomogočajo, da delamo v primernih pogojih in za primeren denar. Bolnik ste Vi, g. Cerar, ki klestite in prerasporejate denar, bolnik je ga. Milojka in celotna slovenska politika. Pričakujem, g. Cerar, da se boste drugič opravičili, ko nas klasificirate kot bolnike in nam pri tem še grozite da nas boste, verjetno za "dobrobit ljudstva", še malo bolj materialno skrčili - če Vam bomo to dovolili, seveda.

(1)(https://www.rtvslo.si/zdravje/novice/cerar-zdravstveni-sistem-je-bolan-potrebni-so-tudi-radikalni-ukrepi/367431)

Saturday, June 13, 2015

POLITIČNI PRITISK NA ZDRAVNIKE V BOLGARIJI





POLITIČNI PRITISK NA ZDRAVNIKE V BOLGARIJI

Bolgarska vlada, ki trenutno izvaja zloglasno "reformo" bolgarskega zdravstvenega sistema (beri: privatizacijo, centralizacijo in redukcijo, ki meji na genocid po mnjenju številnih Bolgarov) sooča se z nasprotovanjem nekaterih uglednih zdravnikov in tudi dela politike. Tako je župan Plovdiva, drugega mesta po velikosti, začel zbirati podpise občanov proti reformi zdravstva, pri kateri se predvideva prodaja 72 bolnišnic, kar bo bolgarsko podeželjelje oropalo dosedanje bolnišnične obskrbe. V intervju za časopis Standard predsednik Združenja občinskih bolnišnic, dr. Nedelko Totev, je zdravstveno reformo označil za absurdno. Bolgarski zdravstveni minister, v ZDA šolani anesteziolog dr. Peter Moskov, je te dni že ukrepal proti nakaterim oponentom, tako je zamenjal predstojnika bolnišnice Sv.Ivan Rilski, dr. Dečo Dečeva. Bolgarska vlada pa te dni začenja izvajati politični pritisk na zdravnike skozi različne medijske kampanje in tudi skozi parlamentarno proceduro. Namreč koalicijski partner desničarski vladi Bojka Borisova, obskurni Patriotski front, ravno zdaj podaja v parlamentarno proceduro Zakon o registru zdravniških napak. Ta zakon predvideva uvajenje nekakšnih kartotek strokovnih napak za vsakega zdravnika, na bazi katerih se bo odločalo o licenci za delo. O registru zdravniških napak poroča dnevnik Trud ("Delo") kot o koristni metodi izboljšanja kvaliteta zdravstva: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4815658
Tako vlada, ki v imenu "progresa" vrača nazaj bolgarsko zdravstvo v predvojno obdobje, pritiska na zdravnike, verjetno zato da se slučajno ne bi ponovila ljudska nepokorščina iz leta 2013, ko je Borisov moral odstopiti zaradi oderuških cen električne energije v sicer že privatiziranem energetskem sistemu (Razen nuklearke Kozloduj, ki proizvaja 40% el. energije, Bolgarija je po hitrem postopku privatizirala proizvajanje in distribucijo električne energije. Velik del bolgarske energetike so odkupili tujci, ki se ne strinjajo z maksimiranjem cen... Zdaj, takorekoč isti akterji privatizirajo bolgarsko zdravstvo...)  V zadnjem desetletju se število v Bolgariji živečih Bolgarov zmanjšalo za 1 milion.

D.A.

Friday, June 5, 2015

POROČILO O "REFORMI" ZDRAVSTVA V REGIJI (Zdr. sindikat PRAKTIKUM)




Spoštovane kolegice in kolegi,

poročam o t.i. "reformah" zdravstva v regiji in EU, zato da bi imeli širšo sliko in razumeli kaj se dogaja z zdravstvom tudi pri nas.
V Bolgariji trenutno poteka privatizacija zdravstva. Nov zakon izenačuje privatne in državne bolnišnice. To se pravi, država ne bo več financirala državnih bolnišnic. Točno 72 državnih bolnišnic v Bolgariji se od danes prodaja. Število dispanzerjev je zmanjšano za polovico (podobno kot pri naši "reformi" NMP), eni dispanzerji so priključeni bolnišnicam, ki pa se seveda prodajajo.
Bralci teksta v dnevniku "Sega" ("Zdaj") takšne reforme imenujejo: "genocid": http://www.segabg.com/article.php?id=754269

Povsod v trdnjavi kapitala, ki se imenuje EU, potekajo podobni procesi. Vedeti torej moramo, da naše plače in situacijo v zdravstvu ne narekuje Milojka, temveč kapital iz Bruslja. Tudi če bo Milojka padla, bo tisti, kateri bo prišel za njo delal isto. Zloglasna "fiskalna pravila" je takoj po padcu Janševe vlade uvedle vlada Bratuškove brez polemike. Naši politiki, žal, ne tekmujejo z različnimi programi; tekmujejo le kdo bo boljše služil nadrejenim. Zato je realistično pričekovati težke
čase in zelo trdo borbo za pravice delavcev v zdravstvu.
V tem trenutku v Parizu poteka stavka 8.000 zdravstvenih delavcev, kateri kot mi, zahtevajo boljše pogoje dela in večje plače:
http://www.english.rfi.fr/france/20150521-paris-area-hospital-staff-strike-protest-reforms
Namreč, francoska vlada, tako kot slovenska, mora skrčiti financiranje javnega sektorja. To je t.i. "varčevanje" pri katerem gre za to da se javna sredstva preusmerijo v privatne žepe izbranih.
Slovenska vlada je od 2011 do danes zmanjšala zdravstveni proračun za 20%. V Parizu "morajo" zmanjšat stroške za 20 milionov evrov, kar bo prizadelo 75.000 zdravstvenih delavcev v 38 bolnišnicah. Lepo je prebrati, da zdravniki v Parizu, iz solidarnosti do sodelovcev podpirajo štrajk. Tudi mi moramo gojiti  solidarnost, medseboj in širše.

Kolega Kuštrin, ki dobro vodi našo stavko, rad pove da "nismo več v socializmu". Bi moral za tim stavkom postaviti vejco in dodati "žal".

Lep pozdrav
Dimitar Anakiev

PS. "Reforme" in "modernizacija" so seveda polepšani sinonimi za eufemizem "varčevanje".